Braillovská olympiáda 2017 v knižnici

Autor: Mgr.Soňa Šóky, PhD <@>, Téma: Nevidiacim, Zdroj: VKMK, Vydané dňa: 15. 05. 2017

12. mája 2017 sa vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča uskutočnilo regionálne kolo Braillovskej olympiády 2017.
Organizátorom podujatia je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Bratislave. Regionálne kolo zorganizovala Krajská odbočka ÚNSS v Banskej Bystrici v spolupráci s ďalšími základnými organizáciami z banskobystrického kraja. Braillovskej olympiády sa môže zúčastniť každý občan Slovenskej olympiády so zrakovým postihnutím (ZP) bez ohľadu na vek, ktorý má schopnosť čítať Braillovo písmo hmatom a písať na mechanickom písacom stroji pre nevidiacich.

Súťažné disciplíny Braillovskej olympiády boli nasledovné:
1/ Čítanie Braillovho písma
2/ Písanie Braillovho písma na mechanickom písacom stroji pre nevidiacich
3/ Korektúra Braillovského textu
4/ Lekáreň
Čítanie Braillovho písma
V čítaní Braillovho písma sa súťažilo v dvoch kategóriách. V I. kategórií súťažia zrakovo postihnutí, ktorí sa naučili Braillovo písmo na prvom stupni základnej školy. V II. kategórii súťažia zrakovo postihnutí, ktorí sa naučili Braillovo písmo na 2. stupni základnej školy, individuálne v kurzoch alebo v Rehabilitačnom stredisku zrakovo postihnutých.
Písanie Braillovho písma na mechanickom písacom stroji pre nevidiacich V písaní Braillovho písma každý súťažiaci písal diktovaný text po dobu troch minút. Výsledkom je počet správne napísaných úderov. Súťažný zápis bol vykonávaný na tzv. klasický formát braillovského papiera 25x30 cm, čomu je prispôsobené aj formátovanie diktovaného textu.
Korektúra Braillovského textu
Súťaž je kombináciou čítania a písania Braillovho písma a znalostí slovenskej gramatiky. Úlohou súťažiaceho je nájsť a zaznamenať chyby v súťažnom texte v čo najkratšom čase.
Lekáreň
Súťaž je kombináciou čítania a písania Braillovho písma a manuálnej zručnosti. Súťažiaci dostane balíček so škatuľkami od liekov označených Braillovým písmom. Súčasne dostáva zoznam liekov v Braillovom písme. Úlohou súťažiaceho je nájsť a napísať rozdiely medzi obsahom balíčku a položkami na zozname čo v najkratšom čase.
Braillovská olympiáda prebieha dvojkolovo, pričom súťaž sa koná každé dva roky. Štyri kvalifikačné kolá sa uskutočňujú v mesiacoch máj a jún v Košiciach, Banskej Bystrici, Martine a Nitre. Do celoštátneho finále (jedno kolo) postupuje šesť najúspešnejších súťažiacich v každej disciplíne, v celkovom poradí bez ohľadu na umiestnenie v kvalifikačnom kole.
Na priebeh súťažných disciplín dohliadala hodnotiaca komisia, menovaná organizátorom. Minimálne jeden člen komisia musí aktívne ovládať Braillovo písmo. Členmi hodnotiacej komisie boli: Jozef Zbranek - koordinátor Braillovskej olympiády v rámci Slovenska a podpredseda ÚNSS, Mgr. Dagmar Filadefiová - vedúca Krajského strediska ÚNSS v Banskej Bystrici, Renata Oláhová - podpredsedníčka ÚNSS, vedúca Základnej organizácie ÚNSS v Lučenci a Mgr. Erika Bursová z Rehabilitačného strediska pre zrakovo postihnutých v Levoči.
V Banskej Bystri súťažilo dvanásť súťažiacich vo všetkých disciplínach. V kategórii Čítanie Braillovho písma zvíťazila Kvetoslava Bedeová zo ZO ÚNSS Lučenec s počtom 211 správne prečítaných slov.
V kategórii Písanie Braillovho písma na mechanickom písacom stroji pre nevidiacich zvíťazil Ondrej Rosík s počtom 678 úderov (redaktor Rádia Lumen, ZO ÚNSS Banská Bystrica).
V kategórii Korektúra textu zvíťazila Mgr. Miriam Genská zo ZO ÚNSS Lučenec ktorá získala najvyšší počet bodov a najlepší čas. V kategórii Lekáreň si najlepšie počínala opäť Kvetoslava Bedeová zo ZO ÚNSS Lučenec.
Uznanie a pochvala patrí všetkým súťažiacim, ktorí prišli súťažiť a overiť si svoje schopnosti a zručnosti. Regionálne kolo Braillovskej olympiády v Banskej Bystrici podporil Lions klub. K vytvoreniu priateľskej atmosféry prispela aj samotná knižnica ale aj dobrovoľníčky a asistentky, ktoré sa starali o súťažiacich.

Soňa Šóky