Seminár Digitálna knižnica...nielen pre nevidiacich

Autor: Mgr.Soňa Šóky, PhD <@>, Téma: Nevidiacim, Zdroj: VKMK, Vydané dňa: 20. 10. 2016

19. októbra 2016 sa v pobočke knižnice na Fončorde uskutočnil odborný seminár, ktorý bol určený pracovníkom knižníc ale aj užívateľom „Digitálnej knižnice“, ktorú spracuje Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu (SKN MH) v Levoči.
Seminár sme pripravili v spolupráci so SKN MH v Levoči, prednášajúci boli Mgr. Norbert Végh, ktorý spravuje Digitálnu knižnicu a Mgr. Alena Repaská, vedúca oddelenie knižnično-informačných služieb.

Mgr. Alena Repaská prestavila „Knižnično-informačné služby SKN MH v Levoči“. Tiež informovala o možnostiach spolupráce regionálnych knižníc so SKNMH v Levoči pri poskytovaní služieb pre zrakovo a inak znevýhodnených občanov.
Mgr. Norbert Végh predstavil projekt „Digitálna knižnica“ (DK) - nové prvky v DK, zmeny oproti predchádzajúcej verzii, aktuálne požiadavky na registráciu čitateľa, aktuálnu ponuku zvukových kníh a časopisov pre nevidiacich, slabozrakých a inak zdravotne znevýhodnených používateľov na Slovensku. Taktiež informoval o pripravovaných novinkách v DK - redizajn web stránky, či ponuke zvukových platní pre používateľov. Nechýbali ani informácie o prehrávaní zvukových kníh a časopisov v mobilných telefónoch a tabletoch.
Mgr. Soňa Šóky, PhD. v rámci príspevku „Komunita zrakovo znevýhodnených a Verejná knižnica Mikuláša Kováča“ prezentovala úspešné podujatia, ktoré knižnica realizuje pre ľudí zo zrakovým znevýhodnením. Vyzdvihla dobrú spoluprácu s Krajským strediskom ÚNSS a Základnou organizáciou ÚNSS v Banskej Bystrici, vďaka ktorej sa darí úspešne realizovať komunitné podujatia pre túto skupinu používateľov knižnice. VKMK má už viac rokov etablovanú službu požičiavania zvukových kníh na Oddelení beletrie, odbornej, regionálnej literatúry a bibiliografie (Švantnerova ul. 18) a realizuje ju v spolupráci so SKN MH v Levoči. K dispozícii je počítač s pripojením na internet a špeciálnym softvérom JAWS, ktorý môžu nevidiaci, slabozrakí a inak zdravotne postihnutí využívať podľa potreby. Požičiavanie aj registrácia za čitateľa sú bezplatné, v súčasnosti službu využíva 20 aktívnych čitateľov.
V popoludňajšej časti seminára nasledoval praktický workshop - ukážky registrácie používateľov využívajúcich služby DK pre zamestnancov knižníc. Seminára sa zúčastnili aj zástupcovia Krajského strediska ÚNSS a ZO ÚNSS v Banskej Bystrici, ktorí aktuálne reagovali na nové informácie.
Knihovníci na ponuku odborného vzdelávania zareagovali pozitívne a prišli v hojnom počte. Boli medzi nimi zástupcovia regionálnych knižníc, verejných i krajských knižníc a tiež zástupcovia knižníc, ktorí služby pre zrakovo znevýhodnených používateľov zatiaľ neposkytujú. Odborný seminár i diskusia v rámci neho boli pre všetkých zúčastnených užitočne investovaným časom.
Soňa Šóky.